Jak odstranit zápach z lednice

Kateřina Jurková
10.05.2022

Znáte to, otevřete lednici s chutí na něco dobrého, ale v tom vás udeří nepříjemný zápach, po kterém vás prvotní nadšení přejde. Příčiny mohou být různé, samozřejmě pravidelné mytí lednice pravděpodobnost vzniku nepříjemných pachů snižuje. Důležité je i správné skladování potravin a další věci s tím spojené. Sesbírali jsme pro vás možné příčiny a také způsoby, jak se případného zápachu zbavit.

 

Možné příčiny zápachu

Abychom se nepříjemného odéru v lednici spolehlivě zbavili, je třeba najít příčinu. Bez té se nepohneme. Ideální je vyskládat všechny potraviny ven, zkontrolovat trvanlivost každé z nich. Zjistit, zda se na některé z potravin nedělá plíseň, což může způsobovat nepříjemný zápach. Když už máte všechno vyskládané, zrovna lednici vyčistěte (jakým způsobem, to vám řekneme za chvíli).

 

Nesprávně uskladněné potraviny

Častým problém je také nesprávné skladování potravin. Ať už se jedná o ovoce a zeleninu, které může ve špatných podmínkách začít hnít a plesnivět, nebo mléčné výrobky či vařená jídla, jež nejsou uskladněné ve vhodných nádobách nebo zkrátka leží v lednici příliš dlouho.

 

Ucpaný odtok v lednici

Další možnou příčinou je ucpaný odtok v lednici. Jedná se o kanálek určený k odtékání vody při samoodmrazování ledničky. Pokud se pravidelně nečistí, může dojít k jeho ucpání a voda potom neodtéká. Je možné, že když jste ledničku kupovali, dostali jste k ní v rámci příslušenství speciální kartáček. Ideální je tedy jednou za měsíc odtok pročistit, ať už kartáčkem nebo například pomocí špejle, aby se neucpával a nestála vám v lednici voda.

 

Podceněná péče o ledničku

A v neposlední řadě může být příčinou nedostatečná péče o ledničku. Ideální je důkladně vymýt celou lednici včetně veškerých spár alespoň jednou za měsíc.

 

Jak správně vyčistit lednici

Takže potraviny jsme vyskládali. Ty, které by se mohly zkazit, ideálně umístěte někam do chladu, než bude lednice opět připravená. Samozřejmě, pokud je některá potravina zkažená, shnilá nebo prošlá, vyhoďte ji. Nezabalené potraviny, jako jsou šunky, sýry, zbytek uvařeného jídla apod. zabalte do potravinové folie, alobalu nebo je vložte do potravinové dózy.

Přichází na řadu samotné čištění lednice. Připravte si vhodný čisticí prostředek, ideálně nic chemického, aby chemií nenačichly i potraviny. Často se doporučuje octová voda (ocet : voda – 3 : 1), do které můžete přidat trochu přípravku na mytí nádobí. Účinným domácím prostředkem je také směs vody s jedlou sodou (0,5 l vody + 2 PL sody). Případně můžete sáhnout po prostředku, který je na lednice přímo určený.

Vyndejte všechny police a šuplíky na ovoce a zeleninu, důkladně je umyjte prostředkem a opláchněte, vytřete hadříkem či papírovými utěrkami do sucha nebo nechte okapat a uschnout. Následně umyjte i celou lednici včetně všech spár a také vysušte. Vraťte dovnitř všechny poličky, šuplíky a následně správně zabalené a uskladněné potraviny.

 

Uložení potravin

A u uložení potravin se ještě chvíli zdržíme. Jelikož teplota napříč lednicí klesá (kolísá), může správné uložení jednotlivých potravin prodloužit jejich trvanlivost.

  • Konkrétně je tedy dolní police vhodná pro ryby a čerstvé maso, nebo i pro některé druhy ovoce a zeleniny. Ovoce a zeleninu je ideální oddělit, jelikož ovoce produkuje plyny urychlující dozrávání.
  • Střední police je ideálním stanovištěm pro mléčné výrobky, máslo, šunku a ostatní uzeniny. Patří sem i vejce, ty se však nedoporučuje skladovat v klasickém papírovém obalu, ale ideálně ve speciálních plastových boxech či držácích.
  • V horní polici se bude nejlépe dařit hotovým jídlům, případně dezertům a dalším potravinám, které jsou určeny k rychlé spotřebě.
    Ve dveřích je nejtepleji a jsou tak vhodné pro různé nápoje, džusy, dresinky, omáčky a marmelády.

 

Pozor, ne každá potravina si s lednicí rozumí. Například exotické ovoce může přijít o sladkost. Pro zachování kvality chuti a aromatu se nedoporučuje v lednici skladovat ani brambory, rajčata, dýni, česnek nebo cibuli.

 

Babské rady, jak odstranit vzniklé pachy

Může se stát, že zápach bude přetrvávat i po odstranění jeho příčiny, v takovém případě můžete vyzkoušet některý z následujících tipů. Vložte do lednice na pár hodin skleničku octa. Nebo tam můžete mít neustále umístěnou misku jedlé sody, kterou stačí vždy po dvou týdnech vyměnit a bude tak fungovat jako prevence proti samotnému vzniku nepříjemných pachů. Jak jsme již zmínili, soda i ocet jsou suroviny, se kterými lze celou lednici i účinně vyčistit. Jako pohlcovač pachů se také doporučuje použít misku namleté kávy či rýže nebo nakrájený citron, jablko, brambora nebo cibule.
 

 

Další užitečné rady a tipy, jak se starat o svoji lednici, najdete v článku zde.

Věříme, že nyní už víte vše potřebné a můžete se vrhnout do čištění a reorganizace vaší ledničky.