Jak uspořádat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle čerstvé

Kateřina Jurková
07.12.2023

Kdo by neměl rád plnou ledničku dobrot? Důležité je ovšem také přemýšlet nad jejich správným uložením. Můžete tak předejít zbytečnému vyhazování a plýtvání jídlem. Máme pro vás pár tipů, jak si uspořádat lednici tak, abyste si hospodaření s potravinami co nejvíce usnadnili. 

Proč je důležité věnovat pozornost uložení potravin?

Správné uspořádání potravin v lednici je něco, co by mělo být v čele vašeho seznamu priorit, pokud jde o zachování jejich čerstvosti a dobré kondice. Můžete tak docílit zachování chuti, prodloužení trvanlivosti a také předejít kontaminaci některých potravin. Zároveň získáte větší přehled o tom, co kde v ledničce máte, co už je třeba spotřebovat či dokoupit. Vyhnete se tak vyhazování jídla a nebudete překvapení, že to či ono už došlo, když to zrovna potřebujete. 

Jelikož žádná lednice není nafukovací, promyšlené uspořádání vám také pomůže využít prostor v lednici co nejefektivněji. V neposlední řadě touto cestou minimalizujete tvorbu odpadu, kterým se prošlé a zkažené jídlo nevyhnutelně stává.

Uspořádání lednice krok za krokem

Při příležitosti reorganizace vaší ledničky se nabízí veškeré potraviny vyskládat ven, zkontrolovat data spotřeby, případné prošlé či zkažené potraviny vyhodit a celý vnitřek ledničky důkladně vyčistit, poumývat a poutírat. Tak a můžete začít organizovat prostor. Pro docílení větší přehlednosti o jednotlivých potravinách doporučujeme použít průhledné boxíky z plastu či skla, zejména v případě šunek, uzenin a sýrů použijte samozřejmě uzavíratelné. A můžete začít skládat.

Do horní police umístěte všechny pomazánky, marmelády, džemy a neotevřené sýry. Tento prostor je vhodný také ke skladování otevřených konzervovaných jídel a hotových uvařených jídel – ty umístěte do lednice vždy až po vychladnutí.

Do střední police či polic (záleží, jak velkou ledničku doma máte) patří všechny mléčné výrobky, tedy jogurty, tvarohy a sýry, dále uzeniny a salámy. Své místo zde mají také pudingy, rostlinná másla, tofu, obložené chlebíčky či otevřené mléko.

A konečně do dolní police uložte potraviny s nízkou dobou trvanlivosti, případně čerstvé maso a ryby.

Ovoce a zeleninu umístěte do samostatných boxů se speciálními zónami, které jsou součástí většiny moderních lednic, zajistí ideální teplotu okolo 3–5 °C a regulují vlhkost. Nikdy je však před uložením do lednice neumývejte, rychleji by se kazily, pouze je očistěte od nadměrných nečistot. Zároveň doporučujeme také v rámci těchto boxů oddělit jednotlivé druhy ovoce a zeleniny pomocí úložných boxíků (například saláty a kořenová zelenina by neměly přijít do kontaktu). 

Pro čerstvé maso a ryby je pak ideální box s tzv. nulovou zónou, tedy teplotou okolo bodu mrazu. 

Tím, že se dveře chladničky často otevírají, je zde zpravidla nejvyšší teplota. Vrchní a střední část je vhodná pro uložení majonéz, omáček, dresingů, otevřených kečupů, ale také másel či margarínů. Do spodní části uložte limonády, víno, pivo apod.

Další tipy a zajímavosti

Nesmíme zapomenout na správné uskladnění vajíček, které si zaslouží zvýšenou pozornost. Často se setkáváme s jejich skladováním ve dveřích, kde bývá speciální nástavec na vajíčka, nicméně vzhledem k vyšší a nestálé teplotě v této zóně je určitě vhodnější zvolit vrchní nebo střední police lednice, kde je teplota stálejší. V ideálním případě vejce přemístěte z původního kartonového obalu, který je plný různých mikroorganismů, do speciálního plastového boxu na vajíčka, předejdete tak kontaminaci ostatních potravin. Doporučuje se také ukládat vejce špičatější stranou dolů, aby mohla lépe „dýchat“, jelikož na zakulacenější straně se nachází póry, kterými dovnitř proudí kyslík.

Kořenovou zeleninu skladujte, pokud možno, v poloze, v jaké roste – tedy vertikální. Zeleninu umístěte do sklenice tak, aby kořeny byly ponořené ve vodě, popř. ji zabalte do mokré utěrky a pokud vám to prostor v lednici umožňuje, tak opět skladujte nastojato. Další možností je skladování v uzavřeném mikrotenovém sáčku opatřeném pár dírkami, aby zelenina (mrkev) mohla dýchat.

Hlávkový salát zbavte povadlých listů, zabalte do papírové utěrky a uložte do boxu určeného na skladování zeleniny. V případě, že zakoupíte již nakrájený salát, popř. špenát, rukolu apod., řádně ho opláchněte. Z plastové krabičky/obalu ho přendejte do vzduchotěsného boxu na potraviny vyloženého papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost a uchovají salát déle čerstvý. Ani v případě již uvadlého salátu nemusíte házet flintu do žita! Můžete mu vdechnout nový život pomocí ledové koupele, ponořte ho do studené vody s pár kostkami ledu, a nakonec ho osušte papírovou utěrkou.

Skvělým tipem je také uskladnění bylinek ve sklenicích s vodou ve dveřích ledničky, kde vám dlouho vydrží a zároveň se stanou pastvou pro oči pokaždé, když lednici otevřete. Pokud vám to však prostor neumožňuje, můžete bylinky také zabalit do vlhké papírové utěrky či navlhčeného plastového sáčku.

Priorita číslo jedna – čistota

Čistota je klíčem k udržení potravin v ledničce v co nejlepším stavu. Snažte se pravidelně vyklízet lednici a udržovat ji čistou. Usnadnit vám to můžou také již zmiňované boxy, díky kterým nebudete muset pokaždé vyndávat každou potravinu zvlášť, ale i celkové uspořádání konkrétních skupin potravin do jednotlivých zón ve vaší lednici. Vyhněte se také přeplňování ledničky, aby vzduch mohl volně proudit

Nezapomeňte kontrolovat datum spotřeby

Hlídejte si data spotřeby a pravidelně kontrolujte stav potravin. Potraviny blížící se datu spotřeby dejte na viditelnější místo, abyste na ně nezapomněli a spotřebovali je co nejdříve. Nakonec je důležité pamatovat, že jakákoli potravina, která působí podezřele nebo zvláštně zapáchá, by měla okamžitě letět do koše. Bezpečnost je vždy na prvním místě! 

*****

Věříme, že vám tyto tipy a také dobře zvolená lednice pomohou udržet vaše potraviny čerstvé a bezpečné.  S úsměvem do vaší lednice!